DISTRICT II PIAA CURRENT DISTRICT CHAMPIONS AS OF JUNE 16, 2022

STATE CHAMPIONSSCHOOLCOACH
AA Tennis Girls TeamWyoming SeminaryRaphael Cooper
A Field HockeyWyoming SeminaryKaren Klassner
AA Wrestling 120 lbs.Wyoming Area (Jaden Pepe)Steve Mytych Sr.
AAA Wrestling 113 lbs.Delaware Valley (Zach Jacaruso)Lou DeLauro
AA Track and Field-
Boys Javelin
Wyoming Area (Drew Mruk)Joe Pizano
AA Track and Field –
Girls 100 Meters
Susquehanna (Tatum Norris)Susan Day & Lauren Soden
AA Track and Field –
Girls 200 Meters
Susquehanna (Tatum Norris)Susan Day & Lauren Soden
AA Track and Field –
Girls Pole Vault
Western Wayne (Ella Dougher)Justin Collins
AA Track and Field-
Team Champions
Susquehanna Susan Day & Lauren Soden
AA Tannis Boys’ DoublesDallas (Kyle Chesman – Tucker Chesman)Joe Pugliese
AAAAA SoftballPittston AreaFrank Perante
FALL SPORTSSCHOOLCOACH
AAA Field HockeyHazleton AreaMary Kelly
AA Field HockeyCrestwoodPatsy Moratori
A Field HockeyWyoming SeminaryKaren Klassner
AAAA Boys SoccerHazleton AreaRyan Scarcella
AAA Boys SoccerNorth PoconoGraig Arcurie
AA Boys SoccerWyoming SeminaryAaron Littzi
A Boys SoccerHoly CrossJoe Dodgson
AAAA Girls SoccerDelaware ValleyJeff Rainear
AAA Girls Soccer DallasNikki Pekarski
AA Girls Soccer Holy RedeemerShaina Aquilina
A Girls Soccer LakelandPaul Sotak
AAA Girls Tennis – SinglesAbington Heights (Bella Peters)Kelly Arp
AA Girls Tennis – SinglesRiverside (Karissa Ghigiarelli)Robert Thomas
AAA Girls Tennis – DoublesAbington Heights (Rina Hanumali – Susan Arp)Kelly Arp
AA Girls Tennis – DoublesRiverside (Madeline DeFaber-Schumacher-Bella Aniska)Robert Thomas
AAA Girls Tennis – TeamAbington HeightsKelly Arp
AA Girls Tennis – TeamWyoming Seminary  Raphael Cooper
Girls AAAA VolleyballDelaware ValleyKarley May
Girls AAA VolleyballBerwickSarah Warner
Girls AA VolleyballHoly RedeemerJohn Kablick
Girls A VolleyballBlue RidgeLori Zick
 
Boys AAA Cross Country TeamNorth PoconoFaith Nicosia
Boys AA Cross Country – TeamHoly RedeemerDylan Gearinger
Boys A Cross Country – TeamMontrose   Dean Brewer
Boys AAA Cross Country- IndividualNorth Pocono (Caleb Kenyon)Faith Nicosia
Boys AA Cross Country – IndividualLake-Lehman (Nick Hockenbury)John Sobocinski
Boys A Cross Country – IndividualRiverside (Daniel Danilovitz)Jared Godlewski
Girls AAA Cross Country – TeamCrestwoodRob Moulton
Girls AA Cross Country – TeamHoly RedeemerDylan Gearinger
Girls A Cross Country – TeamMontroseDean Brewer
Girls AAA Cross Country – IndividualCrestwood (Molly DeMarzo)Rob Moulton
Girls AA Cross Country – IndividualDallas (Madison Hedglin)Amy Rome
Girls A Cross Country – IndividualElk Lake (Krista Jone)Will Squier
Golf Boys’ AAA Team ChampionDallasJane Kilduff
Golf Boys’ AA Team ChampionScranton PrepEd Cimoch
Golf Boys’ AAA Individual ChampionDallas (Logan Paczewski)Jane Kilduff
Golf Boys’ AA Individual ChampionMichael Lugiano (Lake-Lehman)Tom Yoniski
Golf Girls’ AAA Team ChampionScranton PrepDanielle Delassandro
Golf Girls’  AA Team ChampionElk LakeRyan Kipar
Golf Girls’ AAA Individual ChampionNorth Pocono (Gwendolyn Powell)Kevin Nardella
Golf Girls’ AA Individual ChampionHallie Brown (Tunkhannock)Barbara Sick
AAAAAA FootballDelaware ValleyKeith Olsommer
AAAAA FootballWyoming Valley WestJack Baranski
AAAA FootballValley ViewGeorge Howanitz
AAA FootballScranton PrepTerry Gallagher
AA FootballLackawanna TrailSteve Jervis
A FootballOld ForgeMike Schuback
Competitive SpiritHazleton AreaKaitlyn Marhelko
WINTER SPORTSSCHOOLCOACH
AAAAAA Boys Basketball ScrantonTony Battaglia
AAAAA Boys BasketballPittston AreaAl Semenza
AAAA Boys BasketballDallasMark Belenski
AAA Boys BasketballHoly RedeemerPaul Guido
AA Boys BasketballHoly CrossAl Callejas
A Boys BasketballForest CityJohn Duffy
AAAAAA Girls BasketballWilkes-Barre AreaMary Mushock-Namey
AAAAA Girls BasketballAbington HeightsDeanna Klingman
AAAA Girls Basketball DunmoreBen O’Brien
AAA Girls BasketballRiversideJack Mekilo
AA Girls BasketballHoly CrossBarry Fitzgerald
A Girls BasketballSusquehannaGina Baker
AAA Boys SwimmingHazleton AreaMichele Yakubowski
AA Boys SwimmingDallasRomayne Mosier
AAA Boys DivingZac Madewell (Delaware Valley)Grace Riexinger
AA Boys DivingVACANT
AAA Girls Swimming Delaware ValleyChelsea Shatt
AA Girls SwimmingDallasRomayne Mosier
AAA Girls DivingVictoria Watkins (West Scranton)Megan McIntyre
AA Girls DivingBrianne Dempsey (Dallas)Paul Mierzwa
AAA Team Wrestling – DualsAbington HeightsGreg Theony
AA Team Wrestling – DualsLackawanna TrailKeith Youtz
AAA Team Wrestling – IndividualsAbington HeightsGreg Theony
AA Team Wrestling – IndividualsLackwanna TrailKeith Youtz
SPRING SPORTSSCHOOLCOACH
AAA Boys LacrosseDelaware ValleyJeff Krasulski
AA Boys LacrosseWyoming SeminaryTerry Herron
AA Girls LacrosseCrestwoodRuss Kile
AAA Girls LacrosseDelaware ValleyBernadine Salak
AAA Boys Tennis – SinglesAbington Heights (Praneel Mullaiah)Art Comstock
AA Boys Tennis – SinglesScranton Prep (Akhilesh Velaga)Joseph Mastroianni
AAA Boys Tennis – DoublesAbington Heights (Sam Christman-Lucas Morgan)Art Comstock
AA Boys Tennis – DoublesDallas (Kyle Cresman-Tucker Cresman))Joe Pugliese
AAA Boys Tennis – TeamAbington Heights  Art Comstock
AA Boys Tennis – TeamDallasJoe Pugliese
AAA Boys VolleyballAbington HeightsJamie Spangler
AA Boys VolleyballBlue RidgeLori Zick
AAA Boys TrackNorth PoconoJason Sepkowski
AA Boys TrackWyoming AreaJoe Pizano
AAA Girls TrackWallenpaupackMark McHugh
AA Girls TrackMontroseDean Brewer
AAAAAA BaseballHazleton AreaRuss Canzler
AAAAA BaseballNorth PoconoBrian Jardine
AAAA BaseballWyoming AreaRob Lemoncelli
AAA BaseballLake-LehmanMike Sholtis
AA BaseballHoly CrossSandy Menichetti
A BaseballMMICory Rogers
AAAAAA SoftballHazleton AreaRobert Bertoni
AAAAA SoftballPittston AreaFrank Perante
AAAA SoftballTunkhannockBob Hegedty
AAA SoftballMid ValleyMichael Piercy
AA SoftballElk LakeTony Blaisure
A SoftballOld ForgePat Revello